Jak wszyscy wiemy, dziki są niebezpiecznymi zwierzętami, szczególnie gdy mają młode. W odpowiednim sezonie może się zdarzyć, że podążysz ścieżką nadopiekuńczej matki i zostaniesz zaatakowany.
Jak więc zachować się podczas ataku dzika?


Jak zareagować w przypadku ataku dzika? Czy dziki wysyłają jakieś ostrzeżenia, czy natychmiast atakują?

  Jak wszyscy wiemy, dziki są niebezpiecznymi zwierzętami ze względu na masę ciała, jak i wystające kły. Szczególną ostrożność należy zachować, gdy mają młode, gdyż w tym okresie najczęściej dochodzi do ataku dzika.

atak dzika

Czym jest dzik?

  Dzik jest eurotypem, co oznacza, że cechuje się wysoką tolerancją wobec czynników środowiskowych.  Osiedla się w bardzo zróżnicowanych warunkach, stąd – w Polsce spotkamy go praktycznie wszędzie.   Rośnie do nawet 2 metrów długości, a odyniec (samiec dzika) potrafi ważyć nawet 300 kg!  Dziki żyją w grupach rodzinnych tak zwanych watahach. Żywią się głównie nasionami i młodymi roślinami, mimo tego są wszystkożerne. Pokarmu szukają w nocy, a za dnia po prostu odpoczywają. W ostatnich latach obserwowana jest jednak zmiana ich trybu życia. Zasiedlanie terenów leśnych, bezmyślne dokarmianie – to główne powody tego, dlaczego dzika możemy spotkać nawet za dnia w mieście.   Dziki pomimo, że wydają się nieśmiałe nadal są dzikimi zwierzętami i są nieprzewidywalne w zachowaniu co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego.

atak dzika

Kiedy możemy je spotkać?

Podobnie jak inne dzikie zwierzęta, dziki będą najbardziej aktywne o świcie i o zmierzchu, ale również możemy je spotkać za dnia. Młode dziki rodzą się w okolicach kwietnia, co zwiększa szanse na spotkanie matki z młodymi. Warto, więc w tym okresie zachować szczególną ostrożność w lesie i skupić się na nasłuchiwaniu odgłosów.

Co robić gdy spotkamy dzika?

  • Zachowaj spokój i odsuń się powoli od zwierzęcia, każdy gwałtowny ruch będzie dla dzika sygnałem do ataku.
  • Zachowaj bezpieczną odległość i nie prowokuj zwierzęcia, staraj się udawać drzewo, powoli się wycofując.
  • Jeśli widzisz lochę z młodymi, zostaw je w spokoju – locha będzie bardziej niebezpieczna ponieważ będzie chronić swoje młode.

Jednak jeśli nasze wszystkie starania pójdą na marne, nie podpasujemy dzikowi, a ten zechce nas zaatakować warto wtedy:

  • wspiąć się na najbliższe drzewo czy samochód,
  • znaleźć się na wysokości przynajmniej 2 metrów, ponieważ duże dziki potrafią wspiąć się po pniu drzewa przednimi nogami,
  • w przypadku ucieczki – każda zmiana kierunku może oddalić od nas zwierzę – trzeba przyznać, że dziki w manewrach nie są takie dobre ;).

Kiedy dzik okaże się za dobrym przeciwnikiem i ostatecznym rozwiązaniem będzie walka fizyczna postaraj się pozostać w pozycji stojącej, jeśli się przewrócisz możesz doznać poważniejszych obrażeń.

atak dzika

Spacerowanie lub bieganie po lesie, gdzie żyją dzikie zwierzęta wcale nie musi być niebezpieczne. Zimna krew, spokój i wiedza jak zachować się w takiej sytuacji wystarczą do tego abyśmy nie zostali zaatakowani. Pamiętajmy też, że dokarmianie dzików powoli oswaja je do środowiska miejskiego, dlatego z roku na rok rośnie szansa spotkania zwierzęcia już nie tylko w lesie.

Źródła: fot onet.pl/BenLocke photography
http://olsztyn.wm.pl fot Zbigniew Woźniak


Patryk Kokowicz

SurvivalMag

 
 

Share This:

Skomentuj

comments