Nic nie jest potrzebne tak jak woda, dzięki niej jesteśmy w stanie przeżyć w każdych warunkach, ale nie zawsze mamy przy sobie butelkę z wodą. Co zrobić w takim przypadku?


Ludzki organizm bez wody potrafi wytrzymać od 3 do maksymalnie 5 dni co skutkuje utratą siły, osłabieniem odporności organizmu, utratą świadomości, uszkodzeniem organów wewnętrznych, a na końcu śmiercią.

Najczęstsze przyczyny utraty wody z organizmu to biegunka, wymioty, podwyższona temperatura ciała itp. Dlatego aby zapobiec odwodnieniu w terenie należy znaleźć jakieś źródło wody. Może to być np strumyk.

Znalezione obrazy dla zapytania strumyk
Rodzaje zanieczyszczeń możemy podzielić na trzy grupy:
  • Fizyczne,
  • Biologiczne,
  • Chemiczne,

Do fizycznych zanieczyszczeń wody możemy zaliczyć to co widzimy „gołym” okiem. Liście, igiełki z drzew, owady, odchody, piach. W tym rodzaju zanieczyszczenia sposób filtrowania wody jest banalnie prosty wystarczy mieć przy sobie jakiś materiał (bandanę, koszulkę, itp) oraz kubek.

filtracja wody

Nalewamy wodę na materiał i czekamy aż przesiąknie przez nią – im dłużej woda leci tym lepsza jest filtracja.

filtracja wody
filtracja wody

Na koniec najlepiej przegotować wodę, żeby pozbyć się możliwych bakterii i uzdatnić wodę tabletką .

Biologiczne zanieczyszczenia wody to np bakterie, pierwotniaki, wirusy.

Tutaj najpewniejszą formą oczyszczenia wody było by przegotowanie jej, po uprzednim przefiltrowaniu „leśnych śmieci”.

filtracja wody

Kolejną metodą przefiltrowania wody jest użycie filtrów turystycznych. W sklepach możemy znaleźć mnóstwo filtrów, (również takie, które mają wbudowany filtr chemiczny).

filtracja wody

Zakładając, że jesteśmy bardzo daleko od terenu zurbanizowanego i nie ma obok nas jakiś większych fabryk, pól uprawnych, czy kopalni. Śmiało możemy wykluczyć zanieczyszczenie chemiczne w wodzie, ale gdybyśmy jednak nie byli pewni zawsze możemy zaimprowizować i zrobić filtr węglowy.

Do zrobienia takiego filtra będzie potrzebny:

  • Węgiel pozyskany z ogniska,
  • Materiał (bandaż, gaza, bandana),
  • Kamienie,
  • Piasek.

Dzięki takiemu filtrowi pozbędziemy się zanieczyszczeń mechanicznych, a dzięki węglowi osłabimy zanieczyszczenia chemiczne. Materiał, który użyjemy do budowy filtra najpierw musi zostać przepłukany przez wodę, dopiero wtedy będzie można uzyskać czystą wodę.

Po każdym z wy wyższych sposobów na filtrację wody, radzę przegotować wodę, do momentu gdy zacznie wrzeć. Nie gotujmy jej długo bo wygotujemy wszystko co dobre, a to co złe zostanie na dnie. Jeśli dalej nie masz pewności co do zdatności wody zawsze możesz użyć tabletki oczyszczającą wodę, ale działają one jedynie na zanieczyszczenie biologiczne. Na chemiczne i mechaniczne już nie.


Patryk Kokowicz 

SurvivalMag 

Po więcej aktualności ze świata militariów, bushcraftu czy outdooru zapraszamy na www.survivalmag.pl.

Znajdziecie tutaj najnowsze aktualności i ciekawostki. Przeczytacie recenzje outdoorowych gadżetów. Odkryjecie ciekawe relacje oraz wywiady.

Share This:

Skomentuj

comments