Latarki czołowe są niezbędnym wyposażeniem podczas biwaku, dlatego w naszym ekwipunku nie powinno jej zabraknąć. Od ponad miesiąca testuję latarkę czołową francuskiej firmy Petzl, a dokładniej model Tikka.


Jak prezentuje się Petzl Tikka od strony producenta:

5 trybów świecenia

 • Max autonomy 5 lm
 • Standard 100 lm
 • Max power 200 lm
 • Red Light
 • Red strobe
Petzl Tikka

Czasy świecenia

 • Max autonomy – 240 h
 • Standard – 60 h
 • Max power 60 h

Wodoodporność IPX4

 Całkowita ochrona przed spryskiwaniem i zachlapaniem wodą z różnych kierunków z natężeniem do 10 litrów na minutę. Nadaje się do użytku turystycznego i na co dzień np. przy lekkim deszczu.

Wymiary

Waga bez baterii – ok 52 g,

Waga z bateriami – ok 87 g,

Zasilanie

Czołówka zasilana jest trzema bateriami AAA, które producent dołącza do zestawu.

Co więcej?

Dodatkowo ten model latarki czołowej wyposażony jest w gwizdek sygnalizacyjny. Umieszczony jest on w klamrze na pasku podtrzymującym sprzęt.
Z kolei ruchoma głowica pozwala nam na regulację i dostosowanie kierunku świecenia według naszych potrzeb.


Podsumowanie

Obudowa latarki Petzl sprawia wrażenie nie trwałej i nie odpornej na upadki. Sprawdzona jednak w urbexowych warunkach, pomimo wielu upadków z różnej wysokości i na różne podłoże nadal trzyma się „kupy”. Jednak przy każdym wypuszczeniu jej z rąk ma się wrażenie, że tym razem może się rozlecieć.

Tikka na głowie trzyma się sztywno, a podczas eksploracji lub biegania po lesie nigdy nie spadła mi z głowy. Paski które podtrzymują latarkę w 100% wypełniają swoje zadanie i nie luzują się, pozostawiając przy tym komfort użytkowania.

Latarka zasilana jest trzema bateriami AAA, a wymiana ich jest bardzo łatwa nawet w rękawicach. Przy upadku z wysokości, klapka się nie otwiera. Dzięki czemu nie zgubimy zasilania.

Petzl Tikka

Światło zmieniamy tradycyjnym gumowym przyciskiem. Przy każdym kolejnym naciśnięciu latarka zmienia tryb świecenia na mocniejszy.

Światło czerwone włączamy w następujący sposób:

 1. Ustawiamy latarkę na pierwszym trybie świecenia,
 2. Przytrzymujemy gumowy przycisk do momentu aż zapali się czerwone światło,
 3. Przy zapalonym czerwonym świetle, gdy ponownie naciśniemy przycisk, tryb zmieni się na czerwony stroboskop,
 4. Aby wrócić do światła białego – ustawiamy pierwszy tryb świecenia i przytrzymujemy gumowy przycisk, aż do zmiany trybu na światło białe.
Petzl Tikka

Reasumując

Moim zdaniem Tikka świetnie sprawdza się podczas ekspolaracji lub biwaku. Co prawda nie zrobi z nocy dnia, ale do oświetlenia drogi sprawdza się idealnie. Cena latarki kształtuje się na poziomie 130 złotych. Myślę, że latarka świetnie sprawdzi się dla początkujących biwakowiczów czy urban explorerów. Biegacze szczególnie docenią nie rozciągający się pasek, dzięki któremu czołówka sztywno trzyma się naszej głowy.

Zapraszam także do zapoznania się z innymi recenzjami na stronie.

Latarkę do testów udostępnił sklep wgl.pl


Patryk Kokowicz

SurvivalMag

Share This:

Skomentuj

comments