Latarki czołowe są niezbędnym wyposażeniem podczas biwaku, dlatego w naszym ekwipunku nie powinno jej zabraknąć. Od ponad miesiąca testuję latarkę czołową francuskiej firmy Petzl, a dokładniej model Tikka.


Jak prezentuje się latarka od strony producenta:

5 trybów świecenia

 • Max autonomy 5 lm
 • Standard 100 lm
 • Max power 200 lm
 • Red Light
 • Red strobe

 

Czasy świecenia

 • Max autonomy – 240 h
 • Standard – 60 h
 • Max power 60 h

Wodoodporność IPX4 – Całkowita ochrona przed spryskiwaniem i zachlapaniem wodą z różnych kierunków z natężeniem do 10 litrów na minutę. Nadaje się do użytku turystycznego i na co dzień np. przy lekkim deszczu.

Gwizdek sygnalizacyjny – umieszczony jest w klamrze na pasku podtrzymującym latarkę.

Wymiary Petzl Tikka:

Waga bez baterii – ok 52 g,

Waga z bateriami – ok 87 g,

Ruchoma głowica – pozwala na dostosowanie kierunku świecenia do naszych potrzeb,

Zasilanie – zasilana jest trzema bateriami AAA, które producent dołącza do zestawu:


Podsumowanie: 

Obudowa latarki Petzl sprawia wrażenie nie trwałej i nie odpornej na upadki, pomimo wielu upadków z różnej wysokości i na różne podłoże nadal trzyma się „kupy”, ale przy każdym wypuszczeniu jej z rąk ma się wrażenie, że może się rozlecieć.

Tikka na głowie trzyma się sztywno, a podczas eksploracji lub biegania po lesie nigdy nie spadła z głowy. Paski które podtrzymują latarkę w 100% wypełniają swoje zadanie i nie luzują się.

Latarka zasilana jest trzema bateriami AAA, a wymiana ich jest bardzo łatwa nawet w rękawicach. Przy upadku z wysokości, klapka się nie otwiera. Dzięki czemu nie zgubimy zasilania.

Światło zmieniamy tradycyjnym gumowym przyciskiem, przy każdym kolejnym naciśnięciu latarka zmienia tryb świecenia na mocniejszy. Światło czerwone włączamy w następujący sposób:

 1. Ustawiamy latarkę na pierwszym trybie świecenia,
 2. Przytrzymujemy gumowy przycisk do momentu aż zapali się czerwone światło,
 3. Przy zapalonym czerwonym świetle, gdy ponownie naciśniemy przycisk, tryb zmieni się na czerwony stroboskop,
 4. Aby wrócić do światła białego – ustawiamy pierwszy tryb świecenia i przytrzymujemy gumowy przycisk, aż do zmiany trybu na światło białe.

 

Reasumując:

Tikka świetnie sprawdza się podczas eksploracji lub biwaku. Cena latarki kształtuje się na poziomie 130 zł.  Myślę że, latarka jest godna polecenia.

Latarkę do testów udostępnił sklep wgl.pl


Patryk Kokowicz

SurvivalMag

Share This:

Skomentuj

comments