Dnia 22 grudnia 2019 odbyła się kolejna edycja kursu: Realne Techniki Pierwszej Pomocy.


Organizatorem kursu Realne Techniki Pierwszej Pomocy
była Fundacja HIFI. Podczas tej edycji organizator skupił się na przedstawieniu uczestnikom technik pierwszej pomocy w warunkach drogowych. Szkolenie zostało zorganizowane dzięki środkom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

W szkoleniu wzięło udział aż 40 osób, zarówno ze środowisk 4×4, normalnych użytkowników dróg publicznych jak i strażaków ochotników. Miejsca do przeprowadzenia kursu użyczyło OSP Przylep. Na terenie remizy uczestnicy mogli w spokoju chłonąć wiedzę od specjalistów i pod ich czujnym okiem szkolić swoje umiejętności.

Szkolenie rozpoczęliśmy o godzinie 9:00 krótkim wykładem Daniela Raduszewskiego o tym czym właściwie jest pierwsza pomoc. Po takim krótkim wstępie został przybliżony temat segregacji poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych według metod TRIAGE.
Metody te polegają na segregacji pacjentów w zależności od ich stanu na 4 grupy opatrzone kolorami:

ZIELONY – osoba przytomna, której życie ani zdrowie nie jest zagrożone, i przeżyje niezależnie od czasu udzielenia pomocy
ŻÓŁTY – osoba której życie lub/i zdrowie jest zagrożone, ale w stopniu który pozwala na odroczenie pomocy na rzecz osób w stanie cięższym
CZERWONY – osoba której życie lub/i zdrowie jest zagrożone a udzielenie pomocy powinno być NATYCHMIASTOWE
CZARNY – osoba w stanie na tyle ciężkim, że nie jesteśmy w stanie już ich uratować.

Następnie uczestnicy zostali  poproszeni o zaproponowanie najlepszego według nich sposobu udzielenia pierwszej pomocy na  podstawie zdjęcia oraz krótkiego opisu sytuacji.
Po zaproponowaniu przez uczestników sposobu udzielenia pomocy, został on oceniony przez doświadczonego pielęgniarza Piotra Rozpędowskiego który po podsumowaniu danej sytuacji zaproponował pierwszą pomoc której on udzieliłby na miejscu zdarzenia.


Po tym nastąpiła wyczekiwana przez wszystkich dłuższa przerwa na posiłek. Po zakończeniu tego odpoczynku uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, jedna z nich pozostała na sali wykładowej, a druga udała się do garażu remizy.

Grupa która pozostała na sali wykładowej została zapoznana z procedurą podejścia do poszkodowanego, udzielenia pierwszej pomocy w przypadku zaniku czynności życiowych z użyciem defibrylatora AED, jak i bez niego.Zostały także zaprezentowane mechanizmy udzielania pomocy w nietypowych warunkach takich jak na przykład zanik czynności życiowych w przedziale pociągu.

Po zakończeniu wszystkich planowanych zadań, grupy zamieniły się miejscami, grupa będąca w sali przeszła do garażu a ta z garażu do sali.


Grupa przebywająca w garażu została zapoznana z metodami ewakuacji poszkodowanego z samochodu. Dzięki uprzejmości partnera szkolenia, Grupy Gezet uczestnicy mieli możliwość trenowania z użyciem nowego Jeepa Wranglera i Jeepa Cherokee. Uczestnicy zostali także zapoznani z szeroką gamą sprzętu ratowniczego takiego jak różne rodzaje noszy, desek, kołnierzy itp.

Jako ciekawostka zaprezentowana została również szeroka gama sprzętu ratowniczego z dziedziny medycyny pola walki, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z nie, oraz zadać niezliczoną liczbę pytań, na które Gracjan Siwa, będący właścicielem tego sprzętu oraz jednym z ratowników prowadzących szkolenia.

Podczas kursu odwiedziła nas także telewizja regionalna:

Zapraszamy do zapoznania się z ich relacją

Po części szkoleniowej uczestnicy kursu mieli okazję obserwować ćwiczenia OSP Przylep podczas, których strażacy trenowali akcję rozcinania samochodu osobowego w celu wydobycia poszkodowanych.


Cały kurs został przeprowadzony przez Medrad w składzie:

Od lewej Sylwia Jarosz, Piotr Rozpędowski, Daniel Raduszewski, Gracjan Siwa

Zapraszamy na stronę MEDRAD oraz do obserwowania ich na portalu Facebook

Aby być na bieżąco z projektami realizowanymi przez Fundację HIFI zapraszamy do śledzenia strony na Facebooku

Share This:

Skomentuj

comments