Każdy entuzjasta outdooru zna uczucie, gdy po ciężkiej i męczącej podróży dochodzi do swojego celu, ale z tą droga wiąże się pewne ryzyko.


Edward Abbey powiedział kiedyś: „Niech Twoje szlaki będą krzywe, kręte, samotne i niebezpieczne, ale będą prowadzić do niesamowitego widoku”. Te krzywe i kręte szlaki są wypełnione korzeniami i skałami, a zejście z utartych ścieżek to stworzenie dystansu między Tobą, a Twoim partnerem.

Ze statystyk Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wynika, że w 2016 roku doszło do 592 wypadków w których ratownicy udzielili pomocy 691 osobom. Niestety 23 osoby poniosły śmierć.

Przedstawię Wam kilka zasad, które będą dobrym wstępem do kolejnych artykułów.

Zawsze bądź przygotowany

„Lepiej zapobiegać, niż leczyć” – zdecydowanie łatwiej jest przewidzieć co może się wydarzyć, niż jak gorączkowo reagować na problem w lesie.

Jak wygląda przygotowanie – obejmuje to oczywiście zaopatrzenie się w dobrą apteczkę kupioną w supermarkecie, albo złożoną samemu – sam preferuje złożyć ją od zera.

Bycie przygotowanym oznacza również myślenie o tym co może pójść nie tak.

Według TOPR’u najczęstszymi sytuacjami były upadki lub potknięcia, zabłądzenia i upadki z wysokości.

Bezpieczeństwo najważniejsze 

Jeśli znajdziesz kogoś, kto potrzebuje pomocy pomóż mu, ale nie narażaj się na niepotrzebne niebezpieczeństwo, aby pomóc ofierze.

Jeśli poszkodowany został ukąszony przez kolonie szerszeni, szerszenie najprawdopodobniej Cię dopadną.

Można by wymieniać wiele niebezpiecznych zdarzeń, ale nie jest to konieczne. W takiej sytuacji powinniśmy zachować zimną krew i zastanowić się nad tym, czy zamiast jednej osoby poszkodowanej, chcemy dwie.

Jeżeli nie mamy pewności, czy możemy bezpiecznie pomóc lepiej zadzwonić pod numer alarmowy 112, który obowiązuje w całej Europie i powiedzieć osobie, że pomoc jest w drodze.

Jak pomagać żeby nie zaszkodzić

Jak wspomniałem wyżej, najczęstszymi sytuacjami były potknięcia i upadki z wysokości. W każdej chwili idąc po szlaku możemy zahaczyć o korzeń albo o inną przeszkodę na drodze. Jakie konsekwencje niosą za sobą te dwie sytuacje?

Złamanie

Objawy złamania:

  1. Ból przy dotyku danego obszaru ciała,
  2. Obrzęk w okolicy złamania,
  3. Niemożność wykonania ruchu kończyną,
  4. Potencjalny obszar ciała może, ale nie musi być zdeformowany,

Pierwsze leczenie urazu, gdy zlokalizujesz miejsce złamania:

  1. Jeżeli na kończynie są dodatkowo rany to w pierwszej kolejności opatrz je, dopiero po opatrzeniu przechodzisz do kolejnych kroków,
  2.  W razie wątpliwości traktuj uraz jako złamanie,
  3. Usztywnij dwa sąsiadujące stawy,
  4. Jeśli masz przy sobie szyny, to wystarczy, że podłożysz pod kończynę i zabezpieczysz bandażami, jeśli nie masz, może być konieczne znalezienie jakiś twardych patyków do usztywnienia kończyny.
  5.  Cyklicznie sprawdzaj szyny, czy nie utrudniają one krążenia krwi.

Skręcenie

Objawy skręcenia: podobne jak przy złamaniu, dlatego traktujemy je jako złamanie.

Gdy zlokalizujesz miejsce skręcenia:

Stosuj zimne okłady przez pierwsze 24 h, a następnie po zejściu obrzęku , skręcenie powinno być unieruchomione dopóki ból całkowicie nie zniknie.

 

Źródła: http://topr.pl/organizacja-topr/archiwum/314-podsumowanie-roku-2016

http://www.warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/18264,KWP-112-ratuje-zycie.html

https://www.facebook.com/pg/FundacjaHIFI/photos/?tab=album&album_id=156321868303792

Patryk Kokowicz

SurvivalMag

Share This:

Skomentuj

comments