Lasy Państwowe są dostępne dla wszystkich – gwarantuje to ustawa o lasach. Jednak w szczególnych przypadkach nadleśniczy wprowadza okresowy zakaz wstępu do lasu na administrowanym przez nadleśnictwo terenie.


Zakazy wprowadza nadleśniczy w celu ochrony przyrody lub zapewnienia bezpieczeństwa ludziom. Zakazy dotyczą zarówno wjazdu samochodem, czy rowerem jak i leśnych spacerowiczów.

Zgodnie z ustawą o lasach nadleśniczy wprowadza zakazy wstępu do lasu, jeśli:

drzewostany lub runo leśne zostały znacznie uszkodzone

Zakaz zapewnia wtedy bezpieczeństwo ludziom. Takie zakazy mogą obowiązywać w lasach, w których przeszedł huragan. Nadłamane drzewa stanowią duże zagrożenie dla ludzi.

zakazy wstępu do lasów
występuje zagrożenie pożarowe

Zakaz może wejść w życie w sytuacjach suszy, kiedy bardzo łatwo o wywołanie ogromnego pożaru małą iskierką. Wprowadzenie zakazu ma zapobiec wywołaniu pożaru przez ludzi.
Zgodnie z przepisami nadleśniczy wprowadza zakaz wstępu do lasu , jeżeli przez pięć kolejnych dni wilgotność ściółki nie przekracza 10%.

wykonywane są zabiegi gospodarcze

Nadleśniczy może objąć zakazem tereny, na których służby wykonują zabiegi gospodarcze związane z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskiwaniem drewna. Na takich terenach mogą być również przeprowadzone opryski preparatami chemicznymi.

zakazy wstępu do lasów

Za nieprzestrzeganie zakazu wstępu do lasu grozi mandat w wysokości 500 zł.


Mapa zakazów

Zanim więc udamy się do lasu najlepiej sprawdzić aktualny stan zakazów na oficjalnej stronie Lasów Państwowych.

Mapa podzielona na nadleśnictwa posiada także swoją legendę. Zobaczymy na niej 3 kolory oznaczeń.

Czym są zagrożenia nadzwyczajne?

O tyle o ile łatwo możemy domyślić się czym jest zagrożenie pożarowe i opryski chemiczne, dalej pozostaje kwestia zagrożeń nadzwyczajnych.
Zagrożenia te to między innymi powalone przez wiatr drzewa, czy różnego rodzaju zabiegi gospodarcze. Zagrożeniem nadzwyczajnym jest również ASF.


Zakazy wstępu przez ASF

ASF czyli Afrykański Pomór Świń to groźna i zakaźna choroba wirusowa zwierząt. Dotyka ona świnie domowe, świniodziki oraz dziki. Wszystkie inne gatunki zwierząt nie są wrażliwe na zakażenia wirusem ASF. Oznacza to, że choroba ta niegroźna jest również dla ludzi.

Skąd ten zakaz w takim razie?

Wirus co prawda nie jest groźny dla ludzi, ale człowiek bez większego problemu może go przenieść np. na butach. Nadleśniczy wprowadza zakaz w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się ASF. Nie istnieje szczepionka na wirusa afrykańskiego pomoru świń. Dlatego tak ważne jest zatrzymanie ogniska w miejscu i wyeliminowania choroby.

zakazy wstępu do lasów

Pamiętajmy, że lasy dostępne są dla wszystkich, a nadleśnictwo wprowadza zakazy ze względu na bezpieczeństwo ludzi oraz ochronę przyrody. Następnym razem warto się zastanowić, czy łamanie zakazu wstępu dla krótkiego spaceru, będzie warte konsekwencji.


Źródło: www.lasy.gov.pl

Przed kolejnym leśnym spacerem zapraszam do zapoznania się z artykułem Jak zachować się podczas ataku dzika.

Share This:

Skomentuj

comments