Pierwszy odcinek nożowego ABC będzie traktował o podstawowych rodzajach głowni. Czym charakteryzuje się dany rodzaj, jakie ma właściwości i zastosowanie? Tego dowiecie się w dalszej części nożowego ABC!

Drop point

Jest to głownia o wyraźnie zaznaczonej krzywiźnie (łuku) brzuchu ostrza oraz łagodnym spatku grzbietu w kierunbku czubka. Profil ten cechują bardzo dobre właściwości tnące oraz wytrzymałość czubka głowni. Ze względu na swoje cechy, ten typ znajduje zastosowanie przede wszystkim w nożach myśliwskich, roboczych oraz nożach ogólnego zastosowania.

drop głowni
Clip point

Głownia jest bardzo zbliżona, do głowni drop point, lecz posiada nieco mniejszą krzywiznę brzucha ostrza oraz grzbiet opadający w kierunku czubka noża po linii prostej. Ten typ noża najbardziej nadaje się do wszelakiego przebijania, niestety kosztem gorszych właściwości tnących brzucha. Głownie tą stosuję się w nożach myśliwskich, roboczych, ale również bojowych.

clip
Bowie

Głownia o wyraźnie zaznaczonej krzywiźnie (o wyraźnym łuku) brzucha ostrza i ostrym, lekko wklęsłym spadku grzbietu w kierunku czubka. Często wklęsły odcinek grzbietu przy czubku jest zaostrzony, lub posiada możliwość naostrzenia. Ze względu na bardzo dobre właściwości tnące przy równocześnie wysokiej zdolności do przebijania, profil ten jest powszechnie wykorzystywany w nożach bojowych i roboczych ogólnego przeznaczenia.Wadą głowni typu bowie jest stosunkowo niska wytrzymałość czubka.

bowie głowni
Trialing point

Głownia z mocno zaznaczoną krzywizną krawędzi i wyraźnym brzuchem ostrza i czubkiem znajdującym się ponad linią grzbietu. Zaletą tego rozwiązania są bardzo dobre właściwości tnące odcinka w okolicach brzucha ostrza. Profil ten znajduje zastosowanie w nożach myśliwskich przeznaczonych do skórowania. Wadą w tym profilu jest problematyczna kontrola nad czubkiem podczas pracy oraz utrudnione zadawanie pchnięć w walce.

trailing
Kukri

Głownia tradycyjnych noży używanych przez nepalskich górali o charakterystycznym wyglądzie (podobna do starogreckich głowni kopis i machaira). Biorąc pod uwagę pozostałe profile głowni, to można dojść do wniosku, że połączono w niej cechy głowni recurve, gdzie fala ostrza w tym przypadku jest wyraźna, długa i szeroka oraz grzbietu o znacznym łuku pochodzącego z profilu drop-point. Zgodnie z pierwotnym zastosowaniem noży Kukri, noże o tym profilu głowni doskonale nadają jako wielofunkcyjne noże użytkowe (patrz: zastosowanie Kukri). Wadą tego profilu jest trudność ostrzenia, oraz mała wytrzymałość głowni na obciążenia poprzeczne.

kukri
Spear point

Głownia o profilu symetrycznym. Krzywizny brzucha oraz grzbietu są względem siebie identyczne i tworzą kończyste pióro. W porównaniu do sztyletu, profil spear point różni się przede wszystkim tym, że posiada tylko jedną krawędź tnącą. Grzbiet zaś pozostaje nienaostrzony, lub ostry jedynie na krótkim odcinku pióra. Wadą jest mała krzywizna brzucha ostrza oraz stosunkowo mała szerokość szlifu, co skutkuje gorszymi właściwościami tnącymi.

spear głowni
Dagger (Needle point, Sztylet)

Obosieczna głownia o profilu symetrycznym, z wyraźnie zaznaczoną osią symetrii. Krzywizny brzucha oraz grzbietu są identyczne i tworzą pióro symetrycznie obosieczne z centralnie ułożonym sztychem. Obie krawędzie tnące są zaostrzone na całej długości głowni. Zaletą tego profilu to doskonała zdolność penetracyjna. Ponadto w walce istnieje możliwość wykorzystania obosieczności. Jego wady, podobnie jak w typie spear-point to mała krzywizna brzucha ostrza oraz stosunkowo mała szerokość szlifu, co skutkuje gorszymi właściwościami tnącymi.

dagger głowni
Tanto (Chisel point)

Określenie wszystkich głowni o profilu „geometrycznym”, w mniejszym lub większym stopniu nawiązujące do tradycyjnych mieczy i puginałów wywodzących się z Japonii. Geometryczna głownia tanto nie posiada brzucha tylko ostre załamanie krawędzi tnącej, które tworzy kanciaste pióro. Zalety tego rozwiązania to większa wytrzymałość okolic sztychu, gdyż głownia od tego miejsca szybciej osiąga pełną grubość oraz większa zdolność zadawania ciężkich obrażeń w walce. Pióro działa jak gilotyna a ostre załamanie krawędzi tnącej pruje cięty materiał. Zastosowane rozwiązanie pogorszyło przebijalność oraz właściwości tnące. Kolejną wadą może być zakończenie głowni, które generalnie jest niepraktyczne w codziennych zastosowaniach.

głowni

W następnym artykule z serii nożowego ABC poruszymy kwestię szlifów oraz rodzai krawędzi tnącej.

Share This:

Skomentuj

comments