Jak widać do budowy schronu można z powodzeniem wykorzystać elementy łodzi podwodnej. Taki schron znajduje się w pobliżu bramy nr 4 Stoczni Gdańskiej. Przez lata zapomniany i zaniedbywany teraz zostanie odkopany, zrekonstruowany i posłuży jako eksponat muzealny.


Po wojnie w stoczniach pozostało wiele niedokończonych statków i okrętów podwodnych. Część z nich została zarekwirowana przez Związek Radziecki, natomiast inne wykorzystane zostały przez Polaków. Jedna z takich konstrukcji posłużyła właśnie do budowy schronu w pobliżu Stoczni Gdańskiej. Wewnątrz wciąż znajduje się część oryginalnego sprzętu elektronicznego wyprodukowanego dla III Rzeszy przez niemiecką firmę AEG.
Schron wygląda jak stalowa tuba o średnicy 4 metrów. Do jego budowy zostały wykorzystane elementy kadłuba U-Boot typu VII.

U-Boot

Na lewo i prawo od włazu znajdują się dwie komory, które prawdopodobnie stanowią część dziobową i środkową kadłuba niemieckiego U-Boota. Łączna długość obydwu komór to 27 metrów. Wnętrze jest pomalowane na biało, co jest typowe dla tego rodzaju jednostek.

Militarus.pl

U-Boot typu VII jest największą seria okrętów podwodnych, jaka została kiedykolwiek wyprodukowana. Zbudowano ich ok. 700 oraz stanowiły trzon hitlerowskich sił uderzeniowych na morzach i oceanach. Zyskały złą sławę polując w „wilczych stadach” na okręty alianckie.

U-Boot

Schron po odkopaniu ma zostać przekazany Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska. Konstrukcja ma stanąć w pobliżu Twierdzy Wisłoujście i po rewitalizacji stanowić atrakcję turystyczną.


źródło: TVN24 Pomorze

zdjęcia: Jarosław Zulewski/Urząd Miejski w Gdańsku

Po więcej aktualności ze świata militariów, bushcraftu czy outdooru zapraszamy na www.survivalmag.pl.

Znajdziecie tutaj najnowsze aktualności i ciekawostki. Przeczytacie recenzje outdoorowych gadżetów. Odkryjecie ciekawe relacje oraz wywiady.

Share This:

Skomentuj

comments