Do rozmyślań o tym, jak wyglądał survival w czasach, gdy nie był modą na gadżety, a sama nazwa „sztuka przetrwania” nie została mu jeszcze nadana, była lektura książki Michaela Punke „Zjawa”. Poznając losy Hugh Glassa, naszła mnie pewna refleksja. Co by powiedział taki stary traper, gdyby zobaczył te wszystkie rzeczy, które my współcześni uważamy za niezbędne do zabawy w bushcraft?


Nie bez powodu użyłem słowa „zabawa”,

bo dla większości z nas survival to hobby i sposób na wolny czas i jak do każdej zabawy potrzebujemy zabawek. Firmy produkujące sprzęt turystyczny dawno już zwietrzyły dobry biznes i prześcigają się w coraz to wymyślniejszych akcesoriach. Ja sam uwielbiam te wszystkie rzeczy, choć zdaję sobie sprawę, że potrzebuję jedynie noża, krzesiwa, plecaka i wygodnych butów, by dobrze bawić się na łonie natury.

Ale moda na gadżety nie jest wymysłem naszych czasów i ludzie od zawsze je kochali. Sam Glass używał strzelby robionej na zamówienie w Pensylwanii. Jego karabin strzałkowy marki Anstard nie był standardowym wyposażeniem trapera w jego czasach. Była to piękna broń, ze zdobieniami i srebrnymi elementami zamiast standardowych mosiężnych. Jeśli Glass prowadziłby kanał traperski na YouTube, to najczęstszym pytaniem od widzów mogłoby być „Hugh, jaką strzelbę na Wapiti polecasz?”

Jim Bowie

Kolejnym przykładem z tamtych czasów jest nóż Jima Bowiego. Bowie zaprojektował swój nóż rzeźbiąc model w drewnie i zlecił wykonanie go płatnerzowi Jamesowi Blackowi. Legenda głosi, że Black zrobił dwie wersje. Pierwszą identyczną z drewnianym projektem dla Bowiego i drugą z tzw. fałszywą krawędzią dla siebie. Bowie wybrał ten zmodyfikowany i to właśnie ten kształt stał się jedną z ikon amerykańskiego pionierstwa. Legend było więcej, a każda z nich napędzała sprzedaż noży Bowie. Najciekawsza z nich mówi o tym, jak Jim uzbrojony w swój nóż pokonał trzech strzelców, przy czym jednego pozbawił głowy. Taki Rambo swoich czasów 🙂

survival

John Rambo

Jeśli już jesteśmy przy Johnie Rambo, to trudno nie wspomnieć o jego nożu. Nóż ten jest swoistą hybrydą noża Jimiego Bowie i Randall’a no. 18, który bym na wyposażeniu US Air Force w czasach wojny wietnamskiej. Pamiętam, gdy pierwszy raz zobaczyłem Sylwestra Stallone strugającego patyki, z których zrobił pułapki na ścigających go policjantów. A gdy odkręcił z rękojeści kompas i z zasobnika wyciągnął żyłkę, dzięki której pozszywał zranione ramię to odpłynąłem totalnie. To właśnie w tym momencie zakochałem się w survivalu, a było to ponad 20 lat temu. Zresztą w tamtych czasach, każdy na podwórku po zobaczeniu filmu „Pierwsza krew”, bo tak jest właściwa nazwa tego dzieła, chciał być jak John Rambo!

Bear Grylls

Dziś młodzi ludzie mają nowego idola. Mówią survival – myślą Bear Grylls! Bohater serii programów emitowanych na Discovery Channel. Były członek brytyjskich oddziałów specjalnych SAS, podróżnik i autor książek survivalowych. Zresztą myślę, że nikomu z was nie muszę przedstawiać jego sylwetki. Możecie go lubić lub nie, bo w środowisku survivalowym budzi on skraje odczucia, ale ja lubię tego gościa! To właśnie dzięki niemu przypomniałem sobie o tym, że kiedyś chciałem być „Rambo” i po obejrzeniu kilku odcinków „Man vs Wild” powrócił ten zew pierwotnej natury, obudziła się dawno uśpiona pasja! Pewnie nigdy nie kupę noża czy zestawu survivalowego sygnowanego jego imieniem, ale zawsze będę go szanował za wkład w propagowanie outdooru! Ostatnio o Berze Grillsie rozmawiałem z kumplem i to, co mi powiedział mogłoby być świetną puentą tego artykułu. „Może i jest survivalowo – telewizyjnym pozerem, ale szczochy z węża na pustyni wypił!!!”

survival

Opowieści o pionierach nowego świata takich jak Glass czy Bowie inspirowały ludzi do spotkania z przygodą tak samo, jak nas filmy i programy telewizyjne. Ludzie żyjący przed nami też kochali gadżety, choć nie byli zalewani taką marketingową powodzią jak my dziś. Pamiętajcie by survivalowe akcesoria nie stały się esencją waszej pasji, a jedynie dopełniały survival!

W szybkim skrócie o 5C survivalu.

 


 

 

Do zobaczenia na szlaku
Morden

Share This:

Skomentuj

comments