WiatrowkiPCP.pl

Temat broni w Polsce to nadal swoisty temat tabu, a mimo to w samym 2019 roku pozwolenie na broń palną uzyskało ponad 9000 osób. Na szczęście w ostatnich latach zagadnienia związane z kulturą posiadania broni przeżywają renesans. Głównie za sprawą stowarzyszeń kolekcjonerów i miłośników broni, które powstają w całym kraju. Cieszy też cały czas powiększająca się liczba strzelnic, w szczególności na wolnym powietrzu. I właśnie na takich strzelnicach osoba zainteresowana posiadaniem broni powinna zacząć swoją przygodę.


Na wstępie należy wyróżnić następujące cele posiadania broni, a są to : ochrona osobista, ochrona osób i mienia, łowiecki, sportowy, rekonstrukcje historyczne, kolekcjonerski, pamiątkowy, szkoleniowy oraz inny (najbardziej zagadkowy).
Najbardziej popularnymi typami pozwolenia na broń w Polsce są: [stan na 31.12.2019 r źródło policja.pl]

  • Łowiecki (129 347 pozwoleń),
  • Sportowy (35 045 pozwoleń),
  • Ochrona Osobista (33 528 pozwoleń),
  • Kolekcjonerski (24 031 pozwoleń).

Z uwagi na fakt iż, myśliwi i stażyści przy Polskim Związku Łowieckim doskonale wiedzą jak uzyskać pozwolenie na broń nie będziemy w tym artykule na ten temat się rozpisywać. Również osoby uprawiające sporty strzeleckie mają w swoim otoczeniu trenerów i innych zawodników, którzy mają już przetarte ścieżki i procedura jest im powszechnie znana. Dlatego skupimy się na dwóch pozostałych, gdyż droga do uzyskania pozwolenia jest bardzo zbliżona.

Kto wydaje pozwolenie?

Pozwolenie na broń wydawane jest w formie decyzji administracyjnej przez właściwego Komendanta Wojewódzkiego Policji (KWP) dla naszego miejsca zamieszkania. To właśnie Wydział Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji (WPA KWP) będzie gospodarzem całej procedury.

Istnieją dwa wyjątki co do organu wydającego pozwolenia. Pierwszy wyjątek dotyczy żołnierzy – udają się oni do właściwego terytorialnie Komendanta Żandarmerii Wojskowej. Drugim wyjątkiem jest organ dla mieszkańców miasta Stołecznego Warszawa, tam decyzję wydaje Komendant Stołeczny Policji.

pozwolenie na broń palną
Fot. Facebook – Tomasz Kalinowski – instruktor strzelectwa

Cała procedura wygląda bardzo podobnie na terenie całego kraju. Różnice są bardzo niewielkie i dotyczą najczęściej momentu wydania Legitymacji Posiadacza Broni. Niektóre KWP wydają go razem z decyzją, a inne dopiero po zarejestrowaniu pierwszej jednostki broni.

W celu uzyskania pozwolenia na broń należy uiścić też opłatę skarbową w kwocie 242 zł. W przypadku negatywnej decyzji wnioskuje się o zwrot tej kwoty, także nie przepada.

Ale na spokojnie, ponieważ we wniosku musimy wskazać ważną przyczynę do posiadani przez nas broni.

Pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskim

Dobra, a gdzie zacząć… Oczywiście na strzelnicy, i najlepiej nawiązać współpracę ze stowarzyszeniem. Za ważną przyczynę do posiadania broni uważa się przynależność do stowarzyszenia kolekcjonerów broni palnej. Osobiście polecam lokalnie działające organizacje, które posiadają lub współpracują z pobliską strzelnicą. Daje to możliwość uczestniczenia w ciekawych spotkaniach i innych eventach. Co najważniejsze szybko można nawiązać kontakt z innymi pasjonatami w naszej okolicy.

Gdy już ten etap mamy za sobą możemy działać dalej. I tu mile widziane będą kursy i szkolenia. Najważniejsze jest to, żeby mieć udokumentowane, że potrafimy bezpiecznie posługiwać się bronią. Czy będą to kursy “szkolenie z broni krótkiej”, posługiwania się bronią bojową, prowadzącego strzelania czy nawet kursy Instruktorskie, lub pokrewne nie ma to już takiego znaczenia. To wszystko zależy od naszego zaangażowania, czasu i budżetu. Bo nie da się ukryć nie jest to tanie hobby.

Pozwolenie na broń do celów ochrony osobistej

pozwolenie na broń palną do celów ochrony osobistej
Fot. Facebook – Tomasz Kalinowski – instruktor strzelectwa

Temu rodzajowi pozwolenia towarzyszy ogromna ilość mitów i legend. Najważniejsze jest to że osoba ubiegająca musi wykazać iż zachodzi stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia. Dlatego też można domniemać, że osoby wykonujące niebezpieczną działalność gospodarczą(np. właściciel kantoru) lub zawód(np. prokurator) będą w stanie taki stan rzeczy udokumentować. Musimy wiedzieć że mieszkanie w niebezpiecznej dzielnicy czy fakt, że kiedyś ktoś ukradł wam telefon nie będzie raczej wystarczającym powodem by uzyskać pozwolenie na broń palną.

Noszenie i przenoszenie broni

Rosnącą popularnością cieszy się właśnie pozwolenie do celów kolekcjonerskim. Nie jest to dziwne, bo stosunkowo łatwo wykazać przyczynę dla której ubiegamy się o ten rodzaj pozwolenia.

I tutaj trzeba zaznaczyć, że zarówno jedno, jak i drugie pozwolenie wcale nie musi oznaczać, że będziemy mogli „nosić broń” (w kaburze z podpiętym magazynkiem). Do tego potrzebny jest stosowny zapis w decyzji i raczej oczywistym będzie fakt, że częściej dotyczy to broni do celów ochrony osobistej niż kolekcjonerskiej.

I w mojej ocenie jest to niefortunna regulacja, „przenoszenie broni” (bez podpiętego magazynku) wprowadza pewne ryzyko. W sytuacji w której ktoś usiłowałby odebrać nam broń to możliwość jej wykorzystania lub użycia jest mocno ograniczona.

Warto też pamiętać, że za posiadanie broni nie mając przy sobie –
legitymacji posiadacza broni, Europejskiej karty broni palnej lub innego dokumentu upoważniającego do posiadania broni – podlega karze grzywny.

WiatrowkiPCP.pl

Gdy już to wszystko wiemy przejdźmy do samej procedury.

Tu pojawiają się pierwsze pytania. Skończyłeś 21 lat? Jak tak to idziemy dalej. Miejsce stałego pobytu w RP? Zameldowany – to kolejne pytanie. Zdrowy psychicznie? I tak to sprawdzą. Następnie trzeba powiedzieć jasno. Uzależnienia od alkoholu lub narkotyków, historie z odwykami, karalność (nie chodzi tu o mandat) z miejsca dyskwalifikuje osobę.

Papierkologia

To teraz czeka nas badanie lekarskie i psychologiczne, oczywiście na koszt wnioskodawcy (koszt 350-600 zł). Wykaz placówek upoważnionych do przeprowadzenia badań dla kandydata ubiegającego się o broń są dostępne w KWP. (najczęściej na ich stronie www) Po uzyskaniu Orzeczenia Lekarskiego z pozytywną opinią musimy pamiętać, że jest ono ważne zaledwie 3 miesiące. Dlatego po jego uzyskaniu udajemy się do WPA, gdzie składamy wniosek (wzór dostępny na stronie KWP), jedno zdjęcie, dokumenty od lekarzy, inne wskazane dokumenty i załączniki.

Niektóre KWP mogą życzyć sobie np. dwa zdjęcia, regulamin stowarzyszenia do którego należycie, zaświadczenie o niekaralności. Dlatego warto zadzwonić do WPA i dokładnie zapytać jakie dokumenty potrzebują. Pozwoli to na mniejszą ilość zwrotów dokumentów do uzupełnienia czy poprawienia. I bardzo ważne, we wniosku musisz napisać swój numer telefonu, a następnie go odbierać gdy będą dzwonić. Usprawni to cały proces i umożliwi szybsze załatwienie sprawy.

Egzamin

Następnym etapem będzie egzamin teoretyczny i praktyczny, jest on realizowany w WPA.

Zakres wiedzy na egzamin teoretyczny to ustawa o broni i amunicji, kodeks karny (przestępstwa dotyczące broni). Natomiast na praktyce od celności (która jest ważna) najważniejsze jest by posługiwać się bronią bezpiecznie.

Koszt w zależności od typu pozwolenia. W przypadku konieczności podejścia do egzaminu poprawkowego cena wynosi 50%.

na broń w celach ochrony osobistej500 zł
na broń w celach sportowych 800 zł
na broń w celach kolekcjonerskich 1.150 zł
na broń w celach pamiątkowych 550 zł
na broń w celach szkoleniowych1.000 zł
inne 600 zł

Funkcjonariusze służb mundurowych oraz żołnierze, który posiadają przydzieloną broń służbową są zwolnieni z badań lekarskich, psychologicznych oraz egzaminu. I nie powinno to nikogo dziwić, bo skoro pracują z bronią na co dzień, to powyższe warunki musieli spełniać przy przyjęciu się do służby.

Lekarz nie miał zastrzeżeń, egzamin zdany, i co teraz?

Czekamy. I nie ma co dzwonić, czy nachodzić WPA. Procedura trwa swoim trybem, musimy uzbroić się w cierpliwość na około 2 miesiące.

A gdy już otrzymacie pozytywną decyzję, i cali szczęśliwi pobiegniecie do sklepu z bronią…to i tak nic nie załatwicie.

Bo po pierwsze bezpieczeństwo.

Zanim wybierzesz się na zakupy po broń musisz kupić sejf lub szafę, koniecznie z oznaczeniem S1 lub wyższym. Ilość modeli na rynku spełniający normę S1 jest naprawdę duża i na pewno każdy znajdzie taką, która spełni jego wymagania.

Najważniejsze jest to by dobrać ją pod planowaną ilość i wielkość kolekcji. Jeżeli planujesz mieć dwie jednostki broni krótkiej , to mały sejf jest w zupełności wystarczy. Jednak jeżeli w twojej kolekcji znajdzie się strzelba czy karabin to zdecydowanie musisz wybrać odpowiednich rozmiarów szafę. I tu warto się dobrze zastanowić, zapoznać się ze specyfikacją i porównać ją ze swoimi planami.

Zwykły sejf to wydatek około 400 zł, a szafy na broń długą zaczynają się od 900 zł. Dlatego jeżeli wiesz, że w niedługim czasie twoja kolekcja będzie się powiększać to może od razu warto się zdecydować na coś większego?

Należy też pamiętać że w tej kwestii nie ma półśrodków. Może zdarzyć się tak, że w naszym miejscu zamieszkania odwiedzi nas Dzielnicowy, który będzie musiał skontrolować jak przechowywana jest broń. I pierwsze co będzie go interesować to czy wszystkie jednostki broni są odpowiednio zabezpieczone i czy nasz sejf/szafa posiada odpowiedni certyfikat. I na nic nie zdadzą się tłumaczenia że “strzelbę trzymam pod łóżkiem, bo szafa jest za mała”. Taka i podobne sytuacje zdarzają się sporadycznie, ale zawsze kończą się cofnięciem pozwolenia.

Dopiero teraz możesz myśleć o zakupie broni.

W tym celu znowu kontaktujemy się z WPA składając wniosek o wydanie promesy (opłata skarbowa 17 zł za jedno zaświadczenie). I dopiero z tym dokumentem idziemy do sklepu.

Promesa, często nazywana “niebieską karteczką” jest dokumentem wydawanym przez KWP, który upoważnia nas do zakupu określonego rodzaju oraz ilości broni. Zaświadczenie wydawane jest na nasz wniosek, a wzór podania znajduje się na stronie KWP i jest to czysta formalność. 

Pozwolenie na broń to dopiero początek

pozwolenie na broń palną
Fot. Facebook – Tomasz Kalinowski – instruktor strzelectwa

Warto też wspomnieć i zapamiętać, że samo zdobycie pozwolenia na broń ściąga na nas kolejne obowiązki. Zgodnie z art. 51 ust. 2 Ustawy o broni i amunicji, osoby niedopełniające obowiązków w niżej wymienionych terminach podlegają karze aresztu albo grzywny.

Osoby posiadające pozwolenie na broń palną bojową lub broń gazową w celach ochrony osobistej są obowiązane raz na pięć lat przedstawić aktualne orzeczenie lekarskie i psychologiczne potwierdzające, iż mogą one dysponować bronią.
Posiadacz pozwolenia na broń jest zobligowany do:

  • rejestracji broni – w ciągu 5 dni od daty jej nabycia;
  • wyrejestrowania zbytej broni – niezwłocznie pisemnie powiadamiając organ Policji;
  • w przypadku zmiany miejsca stałego pobytu – do zawiadomienia organu Policji właściwego ze względu na nowe miejsce stałego pobytu, w ciągu 14 dni od dnia zmiany miejsca stałego pobytu;
  • w przypadku utraty broni – niezwłocznego, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin od chwili stwierdzenia utraty broni, zawiadomienia Policji lub Żandarmerii Wojskowej.

Cała procedura wcale nie jest skomplikowana.

Natomiast jest czasochłonna i oczywiście kosztowna. A najlepsze w tym wszystkim jest to że uzyskanie pozwolenia to początek wydatków.

W przypadku ubiegania się o pozwolenie do celów kolekcjonerskich należy przygotować się na wydatek rzędu od 1700 zł (średnio ok. 2000 zł). A w tej kwocie nie jest wliczone wyszkolenie strzeleckie, tylko same opłaty skarbowe, koszt badań, egzaminu oraz uśredniona opłata członkowska w stowarzyszeniu. Wiadomo im dalej w las tym więcej drzew, ale to już tylko od nas zależy jakie jednostki broni będziemy posiadać i ile sztuk amunicji wykorzystamy.  Jednak nie ma nic przyjemniejszego niż dobry trening strzelecki z „wiadrem amunicji” w dobrym towarzystwie.

Paweł Jastrzębski – Jak zdobyć pozwolenie na posiadanie kuszy. Poradnik krok po kroku.

źródła:
Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 955)
– https://podlaska.policja.gov.pl/


Share This:

Skomentuj

comments