Dziś poruszę temat, który jest ważny dla każdego, kto chce obcować z survivalem, bushcraftem, czy bawić się w airsoft na świeżym powietrzu lub nawet w opuszczonej infrastrukturze miejskiej. Nie, nie mam zamiaru was teraz namawiać do miłowania drzew, przywiązywania się do nich łańcuchami czy wypuszczania świątecznych karpi do rzek. Jestem bardzo daleki od takich „idei”, jako technik ochrony środowiska jednak posiadam pewna praktyczna wiedzę, która pragnę się z wami podzielić.


Zacznijmy od wyjaśnienia kilku terminów, bo większość ludzi wykazuje się w tej materii irytująca wręcz ignorancją. Ekologia, środowisko, a ochrona środowiska.

Ekologia

Jest to nauka zajmująca się zależnościami pomiędzy różnymi mniej lub bardziej złożonymi strukturami środowiska, które nas otacza. Ekolog, to naukowiec, który bada takie zależności, np. wpływ rozbudowującego się miasta na pobliski biom leśny i vice versa lub oddziaływanie na siebie różnych gatunków na danym terenie.

Środowisko

Inaczej wszystko co nas otacza. Powietrze, dźwięki, woda, budynki, ludzie, zwierzęta, rośliny, pomazany sprejem przystanek, psia kupa. Wszystko.

Ochrona środowiska

To zaledwie dział ekologii, który zajmuje się zdobywaniem wiedzy i opracowywaniem metod stricte chroniących nasze środowisko tak, aby między poszczególnymi elementami zachować równowagę. Krótko mówiąc, specjalista od ochrony środowiska może się zajmować projektem mającym na celu ograniczenie emisji ścieków do rzek, może równie dobrze opracowywać metody ograniczenia niszczycielskiego wpływu gołębi na elewacje danego osiedla lub zaprojektować rozmieszczenie ekranów chroniących ludzi przed hałasem z pobliskiej estakady.

slide-1

Teraz skoro już znamy podstawowe pojęcia, wyjaśnię do czego to nam potrzebne. Po pierwsze sama idea ochrony środowiska jest ważna. To co dla nas jest tylko zabawą, może mieć poważne konsekwencje w środowisku miejskim i naturalnym. Biegając po lesie z markerem paintballowym wypada dbać o ten las ( chyba, że ktoś lubi przeprowadzać deathmatche pośród odpadków). Chodzi tez o zwyczajną ludzką przyzwoitość, aby zostawić miejsce zabawy czyste, a najlepiej jak najmniej naruszone. Ponadto warto stosować się do prawa obowiązującego w naszym pięknym kraju, po co płacić wysokie kary?

Teraz kilka porad praktycznych:

1. Zawsze czytaj regulaminy i stosuj się do nich. Znajdziesz je na oznaczonych tablicach na szlakach turystycznych, przy lasach państwowych, parkach krajobrazowych etc.

2. Staraj się, aby twoje hobby nie kolidowało z zajęciami innych ludzi. Ja sobie zdaje sprawę, że widok zarośniętego łysola z maczetą w środku lasu, może być nieco niepokojący dla np. grzybiarzy, więc pozyskując drewno do obróbki raczej szukam ustronnego miejsca w lesie. Człowiek to też część środowiska. Szanujmy się nawzajem.

3. Nie śmieć! A jak już musisz to sprzątaj po sobie. Tak, wiem, że to banał, ale hej! Wszędzie jest mnóstwo śmieci!

ochrona środowiska

4. Używaj drewna, które odpadło od drzewa, złamanych przez burze drzew lub tych wyciętych i pozostawionych przez uprawnione instytucje. Trzeba pamiętać, że nielegalne wycinanie drzew łączy się z wysokimi karami chyba, że chodzi o młode samosiejki. Ja jednak leśniczym nie jestem. Używam tylko tego co znajdę na ziemi.

5. Nie wchodź na tereny zamknięte, takie jak budynki do rozbiórki. Istnieją liczne stare, opuszczone budynki pozostawione bez nadzoru. Zawsze upewnij się najpierw czy jest bezpiecznie. Nawet jeśli budynek jest opuszczony to nie znaczy, że należy go dewastować.

6. Upewnij się, czy w miejscu, w którym chcesz rozpalić ogień nie jest to zabronione. Jeśli nie jest, to rozpal ognisko w prawidłowy i bezpieczny sposób. Przed odejściem koniecznie je ugaś.

7. Upewnij się, że sprzęt, który używasz jest bezpieczny dla środowiska. Farba w kulkach do paintballa nie powinna być toksyczna, granaty dymne czy inne gadżety też nie. Po zabawie wysprzątaj co się da. (patrz punkt 3).

8. W pewnych miejscach nie wolno hałasować. Na przykład w lasach państwowych czy parkach narodowych. Ochrona środowiska to również ograniczenie emisji hałasu.

Myślę, że stosując się do powyższych zasad, będziemy w stanie realizować swoje hobby w równowadze ze środowiskiem. Miło jest wracać w ulubione miejsca wiedząc, że nie są zaśmiecone i że nasze działania nie przysporzą nam kłopotów z prawem.

Temat można rozwijać, gdyż jest bardzo obszerny. Jakie Wy dodalibyście zasady? Czekam na wasze komentarze.


Damian „SiegUr” Adamczyk

„Zawyj dla wilka” – Polska edycja Godziny dla Ziemi.

Share This:

Skomentuj

comments