Być może miałeś już sytuację w której zastanawiałeś się co zrobić w razie urazów takich jak utrata przytomności, oparzenie czy skręcenie. Może jeszcze się nie znalazłeś w takiej sytuacji, ale przezorny zawsze ubezpieczony. Tak czy tak warto zapoznać się z naszym szybkim poradnikiem pierwszej pomocy, bo jak wiemy – tej wiedzy nigdy za wiele.


A więc omówmy sobie po kolei co zrobić w razie urazów.

Co zrobić w razie utraty przytomności.

Po pierwsze sprawdzamy przytomność delikatnie potrząsając poszkodowanym za barki. Następnie sprawdzamy oddech przez 10 sekund, tu posługujemy się zasadą „Widzę, słyszę, czuję”.

Widzę – ruch klatki piersiowej
Słyszę – oddech poszkodowanego
Czuję – na policzku powietrze wydychane przez poszkodowanego.

RKO

Sprawdzenie oddechu jest podstawą do dalszych działań. Aby poprawnie sprawdzić oddech u osoby nieprzytomnej odchylamy jej głowę do tyłu kładąc ręką na czole i brodzie. Pilnując tego, żeby głowa była odchylona ,nachylamy policzek nad twarzą nieprzytomnej osoby.

Pamiętajcie, że jeżeli macie długie włosy warto było by je przytrzymać, żeby nie opadły na twarz poszkodowanego, mimo że jest nie przytomny może odczuwać dyskomfort.

RKO

Na policzku próbujemy wyczuć oddech, usłyszeć powietrze oraz obserwować ruch klatki piersiowej. W przeciągu ok. 10 sekund powinniście wyczuć 3 oddechy. Po sprawdzeniu oddechu wezwijcie Zespół Ratownictwa Medycznego. Jeżeli poszkodowany nie oddycha, przystąpcie do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

W przypadku, gdy poszkodowany oddycha zapewnijcie mu komfort. Podczas działania przy poszkodowanym mówcie do niego, mimo że jest nieprzytomny to może Was słyszeć i będzie czuł się bardziej komfortowo, gdy słyszy co robicie.

Poszkodowanego ułóżcie w pozycję bezpieczną, ale tylko w przypadku, gdy macie pewność, że nie doszło do urazu kręgosłupa (każda sytuacja jest inna, więc warto zawsze poznać lub zastanowić się nad mechanizmem urazu). Dzięki niej w przypadku, gdy poszkodowany będzie wymiotował nie zakrztusi się, również łatwiej mu się będzie wtedy oddychać.

Co zrobić w razie urazów

Zadbajcie również o komfort termiczny osoby poszkodowanej, jeżeli macie to użyjcie koca NRC, jeżeli go jednak nie posiadacie użyjcie kurtki, bluzy, koca itp. i odizolujcie poszkodowanego od podłoża.

Co zrobić w razie zawału lub udaru.

Działanie przy podejrzeniu udaru czy zawału jest do siebie nieco podobne. Opiera się głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa i komfortu osoby poszkodowanej oraz szybkiego wezwania ZRM.

W przypadku zawału najczęściej pojawia się ból na wysokości mostka, pieczenie w klatce piersiowej czy duszności.

Co zrobić w razie urazów takich jak zawał?

wywiad sample

Poszkodowanego posadź w pozycji półsiedzącej, rozepnij guziki pod szyją czy zdejmij szalik, tak aby osoba mogła swobodnie oddychać. W przypadku utraty przytomności układamy w pozycję bezpieczną i kontrolujemy oddech co ok. 1 minutę.

Poszkodowany może przyjąć Aspirynę, pomaga ona w rozrzedzeniu krwi, pamiętaj Ty nie masz prawa podać leku. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest szybkie wezwanie pogotowia, zebranie wywiadu (SAMPLE) od poszkodowanego i zadbanie o jego komfort do czasu przyjazdu ZRM.

W przypadku podejrzenia udaru możemy zaobserwować u poszkodowanego asymetrię twarzy niedowład kończyn, zaburzenia równowagi, mowy, zawroty i silny ból głowy.

Osobę poszkodowaną przytomną układamy w pozycji dla niej komfortowej i niezwłocznie wzywamy ZRM.

W przypadku utraty przytomności układamy w pozycję bezpieczną i kontrolujemy oddech co ok.1 minutę.


W obu przypadkach ważne jest zebranie wywiadu SAMPLE od osoby poszkodowanej
S– symptomy
A-alergie
M– medykamenty
P– przebyte choroby
L– lunch, co ostatnio jadła
E– ewentualnie inne.

Wywiad przekazany ratownikom ułatwi im działanie przy poszkodowanym.

Co zrobić w razie oparzenia.

Postępowanie przy oparzeniach, które nie są rozległe i ciężkie jest stosunkowo proste. Opiera się głównie na schłodzeniu miejsca oparzenia i założenia opatrunku osłonowego.

W przypadku oparzeń I stopnia oparzoną powierzchnię skóry trzymamy pod bieżącą wodą, której temperaturę stopniowo obniżamy i schładzamy przez ok. 15 minut.

Militarus.pl

Oparzenia II stopnia schładzamy w taki sam sposób, tylko przez dłuższy czas ok. 30 minut.
Po schłodzeniu możemy założyć opatrunek osłonowy, choć w większości przypadków nie będzie on konieczny. Nakładamy na miejsce oparzenia gazę i delikatnie obwiązujemy bandażem, aby gaza się trzymała, ale opatrunek nie uciskał oparzenia.

III stopień oparzeń jest cięższy, dochodzi do zwęglenia skóry. Często występuje w przypadku oparzeń prądem. Na taką ranę zakładamy tylko opatrunek osłonowy. Warto przy takim wypadku udać się na pogotowie lub do lekarza.

Pamiętaj, w każdym przypadku ważne jest ściągnięcie biżuterii i ubrań z okolic oparzenia od razu po wypadku, aby nie drażniły miejsca oparzenia.
Nie wolno przebijać pęcherzy po oparzeniu, tak samo jak nie można chłodzić miejsca oparzenia lodem czy śniegiem.

Pogotowie w przypadku oparzeń wzywamy, gdy oparzeniu ulegała twarz, szyja czy genitalia. Również wtedy kiedy przekracza 10 % powierzchni ciała (1% powierzchni ciała to mniej więcej wielkość ręki poszkodowanego).

Co zrobić w razie urazów

Poparzenie u dziecka jest bardziej niebezpiecznie niż poparzenie u dorosłego z powodu delikatnej skóry dziecka, w tym wypadku też wezwijcie ZRM.

Oczywiście, gdy osoba jest nieprzytomna wzywamy niezwłocznie pogotowie.

Co zrobić w razie skręcenia lub zwichnięcia.

Jako osoby bez wiedzy medycznej trudno nam określić, które z powyższych mogło się przytrafić naszemu poszkodowanemu.

Obu przypadkom towarzyszy ból, ograniczenie ruchu stawu i opuchlizna.

Co zrobić w razie urazów

Co zrobić w razie takich urazów?

Po takim wypadku miejsce urazu należy schłodzić np. mokrym okładem, lodem w sprayu itp.

Mniej poważne urazy, gdy nadal możemy poruszać kończyną ale z lekkim dyskomfortem, możemy leczyć domowo: usztywnić bandażem, smarować maściami, nosić elastyczny stabilizator. Jednak, gdy widzimy, że uraz powoduje duży ból i ogranicza poważnie ruchy ustabilizujmy kończynę np. rękę w temblaku i niezwłocznie udajmy się na pogotowie czy do lekarza ortopedy. Może konieczne być leczenie rehabilitacyjne czy zabieg chirurgiczny.

Co zrobić w razie złamania.

W przypadku złamań najważniejsze jest to, aby jak najmniej poruszać uszkodzoną kończyną. Ogranicza to ból, już i tak nie mały, jak i późniejsze możliwe powikłania.

Co zrobić w razie urazów

Uszkodzoną kończynę warto usztywnić na przykład tak jak w przypadku skręceń – temblakiem. Ewentualnie jeżeli mamy to szyną i bandażem.

W zależności jak poważne jest złamanie wzywamy pogotowie, np. przy złamaniu ręki sami możemy dotrzeć na SOR.

Jednak wzywając pogotowie mamy profesjonalną opiekę przy transporcie, podczas którego poszkodowany może stracić przytomność.

Podsumowując, przy każdym z przypadków jesteśmy w stanie samodzielnie udzielić pierwszej pomocy.

Pamiętajcie jednak, że najważniejsze jest WASZE bezpieczeństwo, rękawiczki na rękach powinniście mieć zawsze przy udzielaniu pierwszej pomocy.

W przypadku, gdy stres Was sparaliżuje zadzwońcie na numer ratunkowy 112, dyspozytor pokieruje jak macie działać w danym przypadku i w razie konieczności od razu wyśle do Was ZRM.

Wiecie już co zrobić w razie urazów takich jak utrata przytomności, udar, zawał, oparzenie, skręcenie, zwichnięcie oraz złamanie. Mamy nadzieje, że wiedzy tej nie będziecie jednak musieli sprawdzać w praktyce. Jednak pamiętajcie jak ważne dla czyjegoś życia może być udzielenie przez Was pierwszej pomocy.

co zrobić w razie urazów

Share This:

Skomentuj

comments