Gdy zaczynałem swoją przygodę z YouTube, wielu moich znajomych zadawało mi takie właśnie pytanie. Niektórzy bardzo dziwili się, że nie ma to nic wspólnego z jakąś dietą cud czy Wielkim Postem. Kiedy już wyjaśniłem, że post apokalipsa jest podgatunkiem fantastyki naukowej, wszystko staje się jasne.

Moi rozmówcy oglądali „Mad Maxa”, a niektórzy nawet grali w „Fallouta”. Praktycznie wszyscy byli zdziwieni przynależnością do nurtu postapo „Sexmisji”, Juliusza Machulskiego. Skoro mamy do czynienia z ludzkością, która ukrywa się przed promieniowaniem w podziemnym schronie, a główny bohater grany przez Jerzego Stuhra nosi imię Max, to wątpliwości być nie powinno.

Post apokalipsa to nie tylko świat po zagładzie termojądrowej.

W filmie Kevina Costnera „Wodny Świat” nasza planeta zostaje zalana na skutek zmian klimatycznych. W obrazie „Pojutrze”, znany nam świat zmienia się w wieczną zmarzlinę. Przyczyny i skutki zagłady są w historiach post apo najróżniejsze. Ale to nie one stanowią o tym, czy z post apokalipsą mamy do czynienia, czy też nie. Najważniejsza w post apokalipsie nie jest sama zagłada, ale to, co dzieje się po niej. Stąd też sama nazwa gatunku, Post (z łac.) oznacza „Po”. Czyli „Post Apokalipsa” znaczy ni mniej, ni więcej tylko „Po Apokalipsie”.

Znalezione obrazy dla zapytania postapo

Dlatego właśnie apokalipsa zombie w serialu „The Walking Dead” to historia post apokaliptyczna, a nie zwykły survival horror! Mamy tu do czynienia z apokalipsą, która ogarnia swoim zasięgiem obszar co najmniej kilku stanów, a może i całego USA. Populacja ludzka na terenach zalanych „szwędaczami” praktycznie zostaje zredukowana do zera. Istotny jest także całkowity rozpad instytucji rządowych takich jak administracja czy służby mundurowe. Inaczej miałaby się sprawa, gdyby w jakimś opowiadaniu pojawiły się zombie i zaczęły zabijać mieszkańców jakiegoś małego miasta. Powiedzmy, że będzie to Pcim Dolny, a opowiadanie nazwijmy Martwy Pcim. Po kilkunasty ofiarach miasto zostaje objęte kwarantanną, służby epidemiologiczne opracowują szczepionkę na zombiakową chorobę, a wszyscy ludzie nią dotknięci zostają wyleczeni lub zdezintegrowani. Po kilku tygodniach sytuacja w Pcimiu wraca do normy i w takim wypadku możemy mówić o opowiadaniu grozy, a nie postapo.

Obraz może zawierać: niebo i na zewnątrz

Mam nadzieję, że przybliżyłem wam w tych kilku zdaniach post apokaliptyczny świat. Nie sposób opisać go tu całego, ze względu na złożoność i różnorodność twórczości postapo. Może następnym razem uda mi się przedstawić dokładniej jakieś post apokaliptyczne uniwersum. A do tego czasu trzymajcie się z dala od stref promieniowania i nie dokarmiajcie zombie.


 

Do zobaczenia na szlaku.

MORDEN

Share This:

Skomentuj

comments