W pierwszej części pokazaliśmy przedmioty codziennego użytku, które w sytuacjach zagrożenia mogą posłużyć nam jako broń do obrony. W części drugiej pokażemy przedmioty, które w codziennym, wolnym od większych zagrożeń, życiu nie mają (a nawet nie powinny mieć) większego zastosowania. Realnie mogą nam się przydać w sytuacji chwilowego lub ogólnego rozłamu struktur społecznych i państwowych, gdzie nasze bezpieczeństwo będzie zależało bezpośrednio od stosowanych przez nas narzędzi do obrony.

Pokażemy kilka rodzajów broni improwizowanej do budowy, której materiały znajdziemy w każdym markecie budowlanym. Ich wygląd, kształt i poszczególne detale zależą jedynie od kreatywności i zdolności manualnych konstruktora. WAŻNE – część z poniżej przedstawionych typów broni improwizowanej w świetle polskiego prawa podchodzi pod broń w rozumieniu ustawy o broni i amunicji. Nie namawiamy do budowy, a jedynie zaspokajamy Waszą ciekawość.

Chainlock – czyli nieskomplikowana konstrukcja łącząca ze sobą gruby stalowy łańcuch oraz masywną kłódkę lub inny ciężki element umieszczony na końcu łańcucha. Zasięg takiej broni jest mocno uzależniony od długości samego łańcucha, który nie może być ani za krótki ani zbyt długi. Za krótki łańcuch uniemożliwi nam odpowiedni zamach i nie nada obciążnikowi odpowiedniego pędu. Za długi z kolei może spowodować, że na zadanie ciosu będziemy potrzebować większej przestrzeni (odpada zastosowanie w pomieszczeniach) oraz sam zamach zajmie więcej czasu.

1

2

Młotek z rur stalowych – w markecie budowlanym na dziale sanitarnym możemy znaleźć pełen zakres długości oraz średnic gwintowanych stalowych rurek. Trzonek budujemy wg własnych wymagań co do długości. W górnej części jest zamontowany stalowy trójnik. W tym momencie mamy dwa końce, które możemy dowolnie skonfigurować – przykładowo zakończyć stożkowatą nakrętką z jednej strony, a drugą zaślepić złączką wraz ze stalowym korkiem. Dla polepszenia chwytu możemy część trzonka obwinąć paracordem lub sznurkiem.

3 4

Stylisko z wzmocnieniem – dobrą bazą jest stylisko siekiery. Z racji przeznaczenia takiego styliska, jest już ono odpowiednio wyprofilowane i zapewnia mocny oraz pewny chwyt. Stalowe wzmocnienia – ich wielkość i rodzaj zależy od pomysłowości. Końcówkę można nabić gwoździami lub ćwiekami. Można zastosować również stalowe płaskowniki jak w zdjęciu poniżej. Warto pamiętać, że tak wzmocnione stylisko staje się bronią w rozumieniu ustawy. Bardziej dociekliwych odsyłamy do Ustawy o broni i amunicji z 21 maja 1999 roku, Rozdział 1, Art. 4.

5

Improwizowana włócznia – narzędzie polowań naszych prehistorycznych przodków i jeden z najstarszych typów broni. Do jej budowy wystarczy nam odpowiedniej długości drewniany kij, ostrze (nóż ze stałą głownią, nóż kuchenny) oraz materiał, którym to ostrze z kijem połączymy. Ze względu na charakterystykę tego typu rodzaju broni może nam służyć do walki wręcz lub jako broń miotana. Jej wytrzymałość i skuteczność jako broń improwizowana w dużej mierze zależy od jakości wykonania oraz umiejętności użytkownika.

7 6

Cep – we wprawnych rękach jest to narzędzie, które podczas starcia skutecznie pozostawi przeciwnika na dystans. Zasada budowy i działania jest przysłowiowo „prosta jak budowa cepa”. Składa się on z trzech elementów: dzierżaka, bijaka oraz gęzwy, czyli metalowego połączenia dwóch pierwszych części. W wersji bojowej i w przypadku broni improwizowanej bijak jest wzmocniony metalowymi wstawkami, obity ćwiekami lub ponabijany gwoździami. Odmianą cepa bojowego jest kiścień – bijak jest najczęściej wykonany z metalu oraz często wykończony kolcami. Do budowy improwizowanego cepa również wszystkie potrzebne elementy znajdziemy w marketach budowlanych.

9 10

Rodzajów improwizowanej broni białej jest bardzo dużo – jeśli macie jeszcze własne pomysły oraz propozycje dotyczące tego typu broni to podzielcie się nimi w komentarzach. Budowa, stopień skomplikowania oraz jakość wykonania może się często znacznie różnić. Wszytko zależy od dostępnych materiałów, posiadanych narzędzi oraz umiejętności. Własnoręcznie budowana broń biała ze względu na prostą budowę techniczną jest często wykorzystywana podczas zamieszek. W Kijowie po demonstracjach i starciach na Majdanie znaleziono dziesiątki podobnej broni.

Dla tych, którzy przegapili część pierwszą:

Broń improwizowana – cz.1 – Przedmioty codziennego użytku

Share This:

Skomentuj

comments