Jeśli napiszę, że w Polsce otrzymać pozwolenie na posiadanie broni palnej to droga przez mękę, to pewnie Ameryki nie odkryję. Niechęć naszych władz do poszerzania dostępu do broni skutkuje, że jesteśmy jednym z najbardziej rozbrojonych narodów w Europie.

Wizja, gdzie kompletnie załamują się struktury państwowe i służby mające chronić obywateli ulegają dezintegracji jest w tym momencie odległa, jednak nie tak zupełnie abstrakcyjna. A w sytuacji zagrożenia możemy znaleźć się dosłownie w każdym momencie, nie tylko podczas SHTF*.

Czyli, co zrobić kiedy zdrowie i życie nasze oraz naszych bliskich jest zagrożone? Co zrobić kiedy zaczyna obowiązywać prawo silniejszego? Czym się bronić, gdy nie posiadamy typowej broni służącej do obrony?

Tutaj pojawia się temat broni improwizowanej. Jej poziom skomplikowania, skuteczności i potencjalnej śmiercionośności zależy jakimi umiejętnościami i materiałami dysponujemy. Bronią improwizowaną może być naprawdę wiele przedmiotów codziennego użytku, jak garść monet, pęk kluczy czy wiele rodzajów narzędzi.

W pierwszej części pokażemy najmniej skomplikowaną, a zarazem najłatwiej dostępną broń improwizowaną, która bez większych modyfikacji może służyć nam do obrony w sytuacjach kryzysowych.

Klucze – jeśli nosimy ze sobą dużą ilość kluczy lub mamy wpięty większy metalowy brelok, multi/microtool czy minilatarkę to uderzając podobnie jak cepem jesteśmy w stanie zaskoczyć przeciwnika rodzajem użytej broni. Zyskujemy czas na obezwładnienie przeciwnika lub ucieczkę. Innym sposoben użycia kluczy jest wykorzystanie ich jako formę kastetu. Klucze wystające z pomiędzy palców i wyglądające jak kolce już samym widokiem potrafią zniechęcić słabiej uzbrojonego napastnika do ataku, natomisat podczas samego starcia mogą się okazać groźną i skuteczną bronią.

wKsC2X5

Narzędzia – tutaj mamy naprawdę szeroki wachlarz przedmiotów, które sprawdzą się jako broń improwizowana. Niemal w każdym domu znajdziemy podstawowe narzędzia, które możemy wykorzystać. Przykładowo śrubokręt lub nożyce są niesamowicie skuteczne jako broń kłująca, duży klucz, łom lub młotek sprawdzi się jako broń obuchowa, piła do drewna zada napastnikowi rany cięte i dodatkowo szarpane. Jeśli mieszkamy w domu to spectrum narzędzi prawdopodobnie nam się jeszcze bardziej poszerza przykładowo o widły, siekiery, kosy, itp.

1

Elementy ubioru – co wykorzystać do obrony, jeśli jesteśmy poza domem, nie mamy ze sobą kluczy i dostępu do żadnych narzędzi? Improwizujemy. A dokładnie improwizujemy sobie broń, z tego co mamy na sobie. Pasek do spodni – często skórzany i wyposażony w metalową klamrą. Uderzenie rozpędzonym metalowym elementem w dłonie, twarz lub inne odkryte i czułe miejsca na ciele, potrafi zaskoczyć napastnika, a nam dać czas na reakcję – atak lub ucieczkę. Naturalnym elementem ubioru, w przypadku Pań jest również torebka. Jeśli jest odpowiednio dociążona ( a pewnie zwykle jest 😉 ) to także może skutecznie posłużyć jako narzędzie obrony. Potwierdzenie znajdziemy na wielu nagraniach dostępnych w interencie, gdzie kobieta za pomocą torebki przepędza napastnika.

Wyposażenie kuchni – także tutaj znajdziemy liczne przedmioty, które doraźnie mogą nam służyć jako broń. Od razu myślimy o nożach kuchennych, jednak w naszych kuchniach znajduje się wiele innych przedmiotów, które w sytuacji zagrożenia mogą nam pomóc w obronie. Przeciwnika skutecznie ogłuszy tłuczek do mięsa, wałek kuchenny lub ciężka patelnia. W starciu z napastnikiem także zwykły widelec może dać nam wystarczającą przewagę.

2

Kamienie i patyki – czyli to, co dostarcza nam Matka Natura. Może nie są to do końca przedmioty codziennego użytku, ale za to bardzo łatwo dostępne jeśli znajdziemy się w sytuacji zagrożenia na zewnątrz. Małym kamieniem zaciśniętym w dłoni możemy usztywnić gołą pięść i zwiększyć skuteczność zadawanych ciosów, natomiast większy „kaliber” pozwoli nam na rażenie przeciwnika z odległości lub może zostać wykorzystany jako broń obuchowa. W przypadku materiałów drzewnych oczywiście mówimy o patykach o odpowiedniej wytrzymałości i średnicy. Spróchniały badyl czy wierzbowa witka bardziej rozśmieszą napastnika niż przyniosą oczekiwany skutek, ale już zaostrzony kij o średnicy 3-5 cm i odpowiedniej twardości ten uśmiech może skutecznie zetrzeć.

3

Prostej broni improwizowanej jest naprawdę wiele rodzajów i w dużej mierze ich skuteczność zależy od naszych warunków fizycznych oraz ogólnego wyćwiczenia. Zawsze istnieje ryzyko, że nieumiejętnie wykorzystana broń, także improwizowana obróci się przeciwko nam (zadamy obrażenia samemu sobie lub zostanie nam odebrana). Jednak w obliczu zagrożenia naszego lub/i naszych bliskich może dać nam niezbędną przewagę.

W kolejnych odsłonach artykułu będzie jeszcze ciekawiej, ponieważ przyjrzymy się bardziej zaawansowanej broni improwizowanej. Pokażemy konstrukcje różnych broni obuchowych, tnących, kłujących oraz miotających.

*SHTF – (Shit Hit The Fan) – Stan, gdy utarte zasady działania państwa oraz społeczeństwa ulegają częściowej lub całkowitej dezintegracji, np. w przypadku klęski żywiołowej, zbrojnej inwazji czy pandemii na światową skalę.

Sławomir Tyc

SurvivalMag

Share This:

Skomentuj

comments